"Dnešnímu cvičení nazdar!"

Přidáno: 1. 8. 2019

Touto větou zdraví už neuvěřitelných 45 let své cvičence na začátku každé cvičební lekce v oddíle rodičů s dětmi jejich hlavní vedoucí Marie Kellerová. Spolu s ní se nejmenším členům hradišťského Sokola v pondělních a středečních hodinách věnují i další cvičitelky – Milena Semmlerová, Sylvie Ševčíková, Kateřina Březinová či Andrea Krhovská. Rukama jim už prošlo několik generací hradišťských dětí. Řada bývalých sokolských cvičenců se po letech vrací s vlastními dětmi a později s vnoučaty.

Oddíl rodičů s dětmi cvičí čtyřikrát týdně. Pondělní hodiny jsou dopolední a využívají je hlavně maminky na mateřské dovolené či prarodiče v důchodovém věku s dvou- až tříletými dětmi. Středeční lekce jsou na rozvrhu odpoledne – od čtyř hodin pro mladší děti, od pěti pro předškoláky. „Cvičební hodina má pevně danou základní strukturu,“ říká Marie Kellerová, „ ale cvičební nářadí a náčiní pravidelně obměňujeme, aby to děti bavilo a zároveň se rozvíjely jejich pohybové dovednosti.“

Po úvodním nástupu a tradičním pozdravu následuje rozběhání, které malí cvičenci znají jako „potůček“. Děti přeskakují mírně se vlnící lano. „Vlny“ se v průběhu zvětšují a po chvíli už se celé lano točí, takže je nutné je v pravou chvíli podběhnout. „Je to sice jednoduchá hra, ale pro ty malé je to adrenalin,“ usmívá se jedna z maminek. Copatá holčička ji drží za ruku a nedočkavě poskakuje „Teď, mami!“ Obě vyrazí a úspěšně točící se provaz podběhnou.

Druhým bodem cvičebního programu je rozcvička. V předškoláckém oddělení se děti rozcvičují s hudbou pod vedením Andrey Krhovské nebo Mileny Semmlerové. „My máme rozcvičku na kytičkách,“ vysvětluje tříletý Šimon z oddělení mladších. A už si běží pro měkkou podložku v podobě červené květiny. Na podložkách pak děti s rodiči cvičí podle jednoduchých říkanek, které se během několika lekcí naučí. Zároveň s tělem tak trénují i paměť a rozšiřují si slovní zásobu. „Sedí paša na trůnu, na hlavě má korunu,…“ předříkávají děti a v tureckém sedu imitují nasazení koruny, takže mají při cvičení vzorně rovná záda.

Po rozcvičce nastoupí opět všichni cvičenci „na čáru“, aby se mohli rozdělit do družstev. Ta se v následujících minutách podle pokynů postupně vystřídají u jednotlivých cvičebních nářadí – dnes jsou to kruhy, průlezka s klouzačkou a velké gymnastické míče. „Někomu tento systém může připadat zastaralý, ale pro malé děti je dobré, když mají věci svůj daný řád. V jedné lekci se nám někdy sejde i 25 párů, takže je i z bezpečnostních důvodů při cvičení na nářadí základní disciplína nutná,“ vysvětluje Marie Kellerová. O cvičení v oddíle rodičů s dětmi je velký zájem, celkem je do čtyř lekcí zapsáno více než 130 párů. „Cvičení v Sokole je výjimečné využíváním velmi široké řady cvičebního nářadí a velkou variabilitou pohybových aktivit,“ říká Radka Žáková, která chodí se synem cvičit od září 2018. „Navštěvujeme i jiná cvičenía kurzy pro děti, v žádném však není tak rozmanitý program,“ dodává.

„Docvičit a sklidit nářadí,“ zní poslední pokyn, když se družstva vystřídají u cvičebních stanovišť. Všichni společně odnášejí žíněnky nebo odsouvají díly nářadí. Děti vydatně pomáhají a i úklid je vlastně zábava. Na závěr hodiny se opět všichni seřadí na čáru, děti se zklidní, společně si zacvičí na poslední krátkou říkanku nebo písničku a po závěrečném pozdravu utíkají do šatny.

I když se pravidelně doplňuje a modernizuje cvičební vybavení a cvičitelky se doškolují na vzdělávacích kurzech, základní smysl cvičebních hodin zůstává stejný. Děti se hýbou, hodně nového se naučí a hlavně stráví s rodiči hodinu, kdy mají čas výhradně na sebe, neruší je mobily a společné chvíle si mohou vychutnat naplno. Možná se i tyto děti po letech do oddílu vrátí s vlastními potomky a s trochou nostalgie budou stejně jako dnes odpovídat na tradiční závěrečný pozdrav: „Zdar!“

Autorka: Mgr. Iva Mráčková



T. J. Sokol Uherské Hradiště | www.sokol-uh.cz | 2024 | Přihlášení