O parkour je v Sokole velký zájem

Přidáno: 1. 8. 2019

Už jste viděli člověka skákat z balkonu s úsměvem na rtech? V uherskohradišťské sokolovně se s tím můžete setkat pravidelně. Kromě toho jsou k vidění nejrůznější salta, přeskoky, šplhání ve výškách a další prvky, při nichž se přihlížejícímu tají dech. Nejedná se prý o sport, ale o „umění pohybu“ či „umění přemístění“ přes libovolné překážky. Tato disciplína vznikla před dvaceti lety ve Francii a v Uherském Hradišti se jí už dva roky věnuje jeden z oddílů Sokola. Řeč je o parkouru a freerunningu.

„V zimě trénujeme v sokolovně, ale v teplejších měsících se snažíme být hlavně venku,“ říká vedoucí a zakladatel oddílu Lukáš Otoupalík, který absolvoval cvičitelský kurz parkouru 3. třídy a nyní má v oddíle 30 svěřenců od šesti do dvaceti let. „Mladší a začátečníci trénují v sobotu odpoledne na vedeném tréninku,“ vysvětluje Lukáš Otoupalík, „učí se zde především přeskoky přes překážku (tzv. vaulty) a případně základní salta.“

Starší a zkušenější parkouristé chodí na volný trénink ve čtvrtek večer. Nastupují po gymnastkách a jako překážky pro své skákání také používají gymnastické nářadí, jen upravené a naskládané trochu jiným způsobem, než je zvykem v gymnastice - vysokou hrazdu, stahovací žebříky, koně nebo švédskou bednu apod. Když zkušeným parkouristům nářadí nestačí, poslouží balkon či nástěnný rám kruhů atd. Protože se pohybují ve výškách, je důležité správně rozprostřít a navrstvit žíněnky.

„Na činnosti v Sokole mě především baví spolupráce se skvělým kolektivem lidí i spousta nových zkušeností,“ popisuje Lukáš Otoupalík. „Díky vstřícnému přístupu ze strany vedení Sokola máme také k dispozici potřebné pomůcky na vystoupení,“ dodává. S několika členy oddílu se zúčastnili poslední sokolské akademie i dalších akcí. „Dělají velké pokroky,“ komentuje činnost tohoto ´služebně nejmladšího´ oddílu starosta Sokola Jaroslav Ševčík. Jak se můžeme dočíst na webových stránkách T.J. Sokol Uherské Hradiště, vedoucí oddílu jsou zároveň členy uherskohradišťské parkourové skupiny Spring Up. Jejich parkourové „triky“ je možné zhlédnout na Youtube, kde jsou mimo jiné k vidění i záběry z tréninků v hradišťské sokolovně.

Parkour rozhodně není pro každého a kromě tělesné zdatnosti vyžadují jeho cvičební prvky i kus odvahy. Přesto je o tento moderní způsob pohybu mezi mladými velký zájem, takže kapacita sokolského parkourového oddílu je momentálně naplněná. Případné nováčky proto bude možné přihlásit nejdříve od září 2019.

Autorka: Mgr. Iva Mráčková