Slet moravských sokolů s kapkou československé nostalgie

Přidáno: 20. 6. 2018

Slet moravských sokolů s kapkou československé nostalgie

V sobotu 16. června 2018 se ve venkovním areálu sokolovny v Uherském Brodě konal krajský sokolský slet, jehož pořadatelem byla župa Komenského ve spolupráci s župami Hanáckou, Slováckou a Valašskou.

Krátce po poledni se uherskobrodské Masarykovo náměstí začalo hemžit barevnými trikoty sokolských cvičenců od dvou do osmdesáti let. Mezi nimi stáli vedoucí představitelé sokolských jednot a vlajkonoši v sokolských krojích s historickými vyšívanými prapory. Sokolského sletu v Uherském Brodě se účastnili i hosté ze Slovenska a do čela průvodu, který za zvuků dvou dechových hudeb vyrazil ve dvě hodiny z náměstí k sokolovně, se zařadily dvě vlajkové čety – jedna s českou a druhá se slovenskou vlajkou. Letošní slet totiž není pouze oslavou sokolských tradic, ale i připomenutím 100. výročí založení Československé republiky, s jejímž vznikem je Sokol, který stál u zrodu Masarykových československých legií, neodmyslitelně spojen.

Tribuna venkovního areálu brodské sokolovny přivítala průvod potleskem, zazněly fanfáry a nad hřištěm zavlály vlajky obou zúčastněných států. Dospělí účastníci akce možná pocítili trochu nostalgie, když po letech slyšeli českou a slovenskou národní hymnu hrát těsně po sobě, tak jako v časech společného státu.

„Tento kroj jsem doma jako malý často vídal, tatínek i dědeček byli sokolové,“ zmínil ve svém projevu k nastoupeným cvičencům hejtman Zlínského kraji Jiří Čunek, který převzal nad akcí záštitu a společně se starostou Uherského Brodu a sokolskými funkcionáři slet zahajoval. Po úvodních slovech už na cvičební plochu nastoupili nejmenší cvičenci se svými rodiči a skladbou Méďové.

Následovaly další skladby seřazené podle věku cvičících – předškoláci s Notami, mladší žáci se skladbou složenou z písniček populární dvojice Svěrák-Uhlíř, starší žáci s Cirkusem, dorostenky jako Siluety a další. Ve většině vystoupení zaznívaly melodie z filmů nebo populární písně, někteří diváci si prozpěvovali známé texty a tleskalo se do rytmu. Kdo odcvičil, dal si párek nebo voňavý trdelník a mohl sledovat vystoupení starších skupin sokolských „bratrů a sester“.

„Dodnes sa diví celý svet, jak se dá rozejít bez krve, naposled a poprvé, málokto vrátil by to späť,
dneska jsme každý vlastním pánem,…“ zpívala ve skladbě Spolu kapela Chinaski a ještě jednou tak připomněla československé téma sletu. V závěru skladby postavili cvičící pyramidy z těl, rozevláli nad hlavami české a slovenské vlajky a vysloužili si tak od publika hlasitý potlesk.

Vyvrcholením sokolského sobotního odpoledne byla skladba seniorů Princezna republika. Dámy a pánové v letech předvedli taneční skladbu na staré šlágry a svou radostí z pohybu dokázali, že cvičit v Sokole lze v každém věku a že sokolské heslo „Ve zdravém těle zdravý duch!“ nejsou rozhodně prázdná slova.

Autorka: Iva Mráčková